سنگ لته یکی از سنگ های معروف و زیبای بازار سنگهای ساختمانی ایران است.سنگ لته ترکیه به دلیل زیبایی و کیفیت بالای آن، سهم عمده ای را از مصرف، به خود اختصاص داده است. این سنگ با زمینه سفید رنگ و رگه ها و طرح های کرم رنگ، جز سنگ های زیبای مرمریت معادن ترکیه است. ما سنگ لته ترکیه را در سورت های مختلفی با قیمت متفاوت برای فروش ، ارائه کرده ایم که تمامی سلیقه مشتریان عزیز را برآورده نماید. تفاوت قیمت سنگ لته ، تنها به خاطر نوع رنگ زمینه و مقدار طرح های آن است.
سنگ لته که جز خانواده سنگ های مرمریت می باشد، سنگ هایی به رنگ سفید هستند که دارای رگه های کرم و طلایی هستند. امروزه سنگ لته به عنوان یک نمونه پر کاربرد از سنگ ساختمان شناخته می شوند. سنگ لته ترکیه توانسته است تا حجم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد.
خواستگاه اصلی سنگ لته؛ معادن کشور ترکیه هستند اما با توجه به مقاومت و استحکام بالای آنها امروزه در داخل کشور ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ لته ترکیه دارای ظاهر صیقلی و آینه ای می باشد که زیبایی خیره کننده ای دارد. طیف رنگی روشن این سنگ ها در خانواده کرم و طلایی بیشتر یافت می شوند که البته دارای رگه های متفاوت با شکل های مختلفی هستند. از این رو عنوان می شود که سنگ لته دارای انواع مختلفی است. سنگ لته در واقع رقیب خارجی سنگ دهبید است که معدن استخراج آن در داخل کشور می باشد.
سنگ لته
 


ما ، سورت های منحصر به فرد بر اساس طرح روی سنگ را از مزیت های محصولات سری سنگ لته خود میدانیم.کارخانه سنگبری عظیمی ، سنگ لته 81.5cm x 81.5cm و  سنگ لته 100cm x 100cm و اسلب سنگ لته ترکیه را به تولید انبوه رسانیده و با کیفیت بی نظیر به بازار عرضه مینماید.


 

آشنایی کلی با سنگ لته

همانگونه که قبل تر عنوان شد، سنگ لته ترکیه، جز سنگ های ساختمانی هستند که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ ها دارای ویژگی های خاصی هستند که در زیر عنوان گردیده است:

  • سنگ لته جز سنگ هایی می باشند که از خانواده مرمریت بوده و دارای خاصیت شفافیت و آینه ای هستند. این سنگ ها همچون دیگر سنگ های مرمریت در ساختار خود رگه های زیادی دارند و سوراخ هایی در متن سنگ می توان مشاهده نمود. شرکت های ارائه دهنده سنگ های لته در زمان پردازش این سنگها، به وسیله ماده مخصوص تمام سوراخ ها را پر نموده تا مقاومت سنگ را افزایش دهند.
  • سنگ های لته دارای مقاومت بالایی در مقابل سابیدن هستند. لذا در مکان های شلوغ که رفت و آمد در آنجا زیاد است، بدون نگرانی خاطر می توان از آنها استفاده نمود.
  • طیف رنگی این سنگ ها بسیار متنوع  است لذا در اغلب ساختمان های اداری، مسکونی، هتل ها و ... می توانید از آنها استفاده نمایید. گفتنی است که اگر مرغوبیت یک سنگ لته کم باشد، رنگ آن بیشتر به سمت رنگ های تیره سوق پیدا می کند.
  • از ویژگی های اصلی سنگ های مذکور که مورد توجه ساختمان سازان و معماران می باشد، توان بالای سایشی و مقاومت آن ها است که همین امر موجب می شود تا استحکام سنگ های لته افزایش یابد.

این سنگ ها از معادن کشور ترکیه استخراج شده و پس از پردازش وارد کشور ایران می شوند. امروزه سنگ لته ترکیه یکی از انواع سنگ ساختمانی پر فروش در بازار داخلی است. قیمت سنگ لته به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر اندازه رنگ این سنگ ها روشن تر باشد به معنی کیفیت بیشتر آنها است. همین امر موجب می شود تا قیمت آنها نیز افزایش داشته باشد.

سنگی که از خارج وارد کشور می شود قطعا درگیر پارامترهایی چون عوارض گمرکی، مالیات و ارز است. لذا افزایش هر کدام از این موارد بر روی قیمت سنگ های لته تاثیر گذار است. هر اندازه ضخامت یک سنگ لته بیشتر باشد و یا ابعاد آن بزرگتر باشد، قیمت سنگ های مذکور نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.
همانگونه که عنوان شد در ساختار سنگ های مرمریت سوراخ های زیادی وجود دارد. فرآوری، برش دقیق، رزین کاری و صیقلی بودن آنها بر روی قیمت کلی این سنگ ها تاثیر گذار است.


سنگ لته ترکیه


کاربرد سنگ لته در کجاست؟

همانگونه که عنوان شد، رنگ روشن این سنگ ها منجر می شود تا از سنگ لته در ساختمان هایی که ظاهر شیک دارند؛ بیشتر استفاده شود لذا بیشترین کاربرد آنها به لابی هتل ها، کفپوش تالارها و همچنین سرویس های بهداشتی اختصاص داده می شود.
سنگ های لته دارای ظاهر شفافی هستند می توان در محیط هایی که نور کمتری وجود دارد از این سنگ ها برای جبران تاریکی فضا استفاده کرد. امروزه با توجه به طرح های خاص سنگ لته، بانوان از آن به عنوان کانتر آشپزخانه و یا سنگ دیوار آشپزخانه نیز استفاده می نمایند. امروزه می توان سنگ لته را در دیواره های حمام، حاشیه آسانسورها و یا در پارکینگ ساختمان های مدرن نیز مشاهده نمود.
 

مواردی که در زمان خرید سنگ لته باید به آن دقت نمایید

سنگ لته هر ساله فروش زیادی در بازار ایران دارد. با توجه به اینکه این سنگ ها از خارج از کشور وارد می شوند لذا برآورد دقیق میزان سنگ مورد نیاز و همچنین وسواس در خرید آن بسیار مهم می باشد. در زیر عوامل و پارامتر هایی که در زمان خرید سنگ لته تاثیر گذار هستند، شرح داده شده است:

  • چگونگی حمل و انتقال سنگ های لته بسیار مهم می باشند. هر گونه شکستگی، لب پر بودن و اشکال در ظاهر سنگ آن را می تواند غیر قابل استفاده نماید. سنگ لته به سنگ ساختمانی صیقلی معروف است لذا خراش در آن می تواند از کیفیت آن بکاهد.
  • فرآیند تولید، برش و فرآوری سنگ بسیار مهم می باشد. موارد مورد استفاده در فرآوری سنگ همچون نوع رزین، اپوکسی استفاده شده، توری که برای پشت سنگ استفاده شده . یا لقمه ساب از جمله مواردی است که باید به آنها دقت نمود.
  • بررسی زاویه سنگ که در اصطلاح به آن گونیا بودن سنگ نیز عنوان می شود یکی از مواردی است که دقت به آن بسیار ضروری است. اگر زاویه های سنگ درست برش داده نشود و سایش یک بخش بیشتر باشد، این مورد پس از اجرا در ساختمان، ظاهر نامناسبی را ارائه می دهد و جلوه کار را خراب می نماید.
  • ضخامت و یا قطر سنگ در قیمت تاثیر بسزایی دارد. طبیعتا سنگ لته هایی که دارای قطر بالایی باشند، سنگین وزن تر هستند. این مورد به صورت یک قانون کلی در همه احوال خوب نیست. لذا بر اساس نوع استفاده و کاربرد سنگ لازم است تا قطر آن را انتخاب نمایید.
  • همانگونه که قبل تر عنوان شد، اگر سنگ لته دارای رنگ روشنی باشد به این معنا خواهد بود که میزان ناخالصی در آن بسیار کم می باشد و از لحاظ کیفیت نیز در رتبه بالاتری قرار دارد. رنگ های تیره در رتبه بندی کیفی در درجه پایین تری قرار دارند. البته نوع کاربرد و محل مورد استفاده سنگ ها می تواند در انتخاب کیفیت نقش بسزایی را ایفا نماید.


 

فرم ارسال سوال جدید

پرسش و پاسخ

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید